Table of Contents

  • Административните наказания са важен способ за осигуряване на спазването на нормативните актове и могат да се прилагат в различни области на държавното управление, включително в областта на обществените поръчки, опазването на околната среда, движението по пътищата, защита на конкуренцията и регулирането на пазарите (напр. енергетика, финансови услуги, транспорт), защитата на потребителите и т.н. Същевременно, целият процес по осигуряване на прилагането на законите и подзаконовите нормативни актове чрез налагане на административни наказания е изложен на различни рискове, свързани с почтеността на служителите в администрацията – от момента на установяване на нарушението до налагането на наказание или вземането на решение за обжалване на наказанието.

  • Реформата на правната рамка за административните нарушения и наказания е част от Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията (2021 - 2027 г.) и акцентира върху намаляване на рисковете, свързани с почтеността на служителите в администрацията при прилагането на законите и подзаконовите нормативни актове чрез налагане на административни наказания. Една от приоритетните оси на стратегията има за цел усъвършенстването на законодателството в областта на контрола и санкционирането на служителите в администрацията с оглед ограничаване на възможностите за корупционни практики.

  • Тази глава представя произхода и развитието на административнонаказателното право в България и описва приложимата правна рамка, включително последните реформи. В нея се разглежда значимостта на гарантирането на качеството на административните наказания за почтеността в публичния сектор. В раздела се очертават и основните цели на анализа, обхватът на доклада, както и предизвикателствата и начините за подобряване на нормативната уредба.

  • Този раздел разглежда предизвикателствата, възникнали по отношение на категориите лица, които могат да бъдат подведени под отговорност за административно нарушение. По-специално анализът се съсредоточава върху различни аспекти, свързани с административната отговорност на юридическите лица - включително специфични типологии, като например субекти без правосубектност, клонове на юридически лица и чуждестранни юридически лица. В него също така се разглежда режимът, на лицата, които имат контролни функции по отношение на подчинените им работници и служители, както и режимът на административна отговорност на подбудителите, помагачите и укривателите. Въпреки че в тези области съществуват предизвикателства и в други държави от ОИСР, една по-всеобхватна правна рамка в България в тази област би спомогнала за преодоляване на празнотите и несъвършенствата, идентифицирани от анализа и правоприлагането.

  • Този раздел на доклада разглежда предизвикателствата пред правната рамка на България, за да се гарантира, че типологиите, критериите и нивата на санкциите на административните наказания, налагани при необходимост, са в състояние да осигурят пропорционален и последователен отговор на административните нарушения. За тази цел в него се разглеждат общите правила, установени в ЗАНН, но също така и извадка от специални закони, които са пример за различните типологии на проблемите, свързани с размера на наказанията. В този контекст докладът отправя конкретни препоръки за създаване на по-диференцирани административни наказания, за да се постигне максимално спазване на законодателството, но също така поставя началото на дебат за реформиране на системата на наказанията като цяло. В този контекст докладът отправя конкретни препоръки и но също така поставя началото на дебат за реформиране на системата на наказанията като цяло. В доклада се анализират и други свързани въпроси, като например връзката между сходни административни нарушения и престъпления, както и режимът за повторни и системни нарушения.

  • В този раздел се анализират процесуалните въпроси, свързани с административнонаказателното производство. В него се разглеждат принципите, правата и стандартите, приложими към и по време на производствата, правилата за връчване на призовки и съобщения, както и възможната процесуална динамика, като например спиране и обединяване на производствата, и задочното производство. Препоръките и предложенията се основават на проекта на Кодекс за административните нарушения и наказания от 2015 г., чиито предложения представляват ценна основа за допълване на правната рамка и за преодоляване на пропуските и неяснотите, които се проявяват в практиката.